Bruksvillan i Östanå – event och konferens i mindre skala
Bruksvillan erbjuder en fantastisk miljö för den mindre konferensen. Villan som har en totalyta på drygt 500 kvm har under lång tid fungerat som mötesplats för evenemang av skilda slag som bröllop, dop och middagar och den har även ofta hyst in konferenssällskap på upp till 20 deltagare. Läget är lugnt och avskilt men ändå nära – 8 km till Osby där det finns järnväg och busstation med direktkontakt till större delen av södra Sverige.
Läget invid Helge å ger en vacker inramning med ek, bok, rosor och tuja samt egen badbrygga i ån. Bruksvillan har en stor inhägnad tomt med flera uteplatser. Gott om parkeringsplatser och en rymlig entré för gäster att hänga kläder i. Wifi i hela huset.
Köket är fullt utrustat med två ugnar, spis, kyl och frys samt restaurangdiskmaskin. Serveringsutrustning för uppemot 40 personer. Man kan sköta hushållet och städningen själv för lägre pris eller anlita oss.
Möjlighet till övernattning för 14 personer, eventuellt fler, i dubbel- och flerbäddsrum. Två rymliga duschrum med två duschar och wc vardera samt bastu.