Konferens
Stora arenan rymmer 1650 sittplatser och har en scen som kan varieras i det oändliga. Arenan skärmas lätt av för att även mindre sällskap ska få en imtim atmosfär.
En amfiteatersittning rymmer ca 1000 sittplatser och lämnar då en yta på ca 800 kvm för utällningar eller middags arrangemang.
På Skandiascenen rymmer det ca 784 sittande och där kan man ha alltifrån konserter, konferenser, företagsfester, biovisningar, bolagsstämmor och årliga möten. Skandiascenen kan skärmas av så att även mindre sällskap får en intim miljö.
Restaurang och festvåning kan användas som grupprum vid behov.
Utbud
Cirkus ligger på Djurgården centralt i Stockholm med Skansen och Gröna lund som närmsta grannar. Ett flertal museer och vacka promenadvägar finns i närheten.
Logi
Cirkus har ingen egen logi men Pop House Hotel är beläget över gatan.
Fest
Både restaurangen och tillhörande feståning samt stora arenan kan användas som festvåning. Passar grupper från 200-1000 personer.
Lilla festvåningen kan även passa för middagsarrangemang i anslutning till aktuell kvällsföreställning.
Kommunikation
Buss:
Nr 67 från Odenplan till Skansen.
Spårvagn:
Nr 7 Från Centralen till Skansen.
Färja:
Från Slussen till Gröna Lund.
Buss buss 67: min ( km)
Tåg Stockholm C: min (1.5 km)
Flygplats Arlanda: min (37 km)